Zapomniane pomniki
Lwówek Śląski
Niegdyś bardzo ważne dla inicjatorów ich wzniesienia oraz twórców – dzisiaj, nieco opuszczone i zapomniane, sprawiają szczególnie przygnębiające wrażenie. Jednym z nich jest postument usytuowany na Wzgórzu Kombatantów, popularnie nazywanym Bucholcem ( z niem. Buchholz). Znajduje się tam ogromny głaz zwany „obeliskiem zlotowym”, który opatrzono następującym napisem: ZLOT KOMBATANTÓW ZIEMI LWÓWECKIEJ W ROKU TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO. Został on odsłonięty 3. lipca 1966 roku podczas I. Zlotu Kombatantów Ziemi Lwóweckiej.
Od drugiego zlotu, to jest 1. września 1968 roku, umieszczano na nim pamiątkowe tabliczki. Łącznie zorganizowano na Wzgórzu Kombatantów dziewięć zlotów, które były ogromnymi przedsięwzięciami logistycznymi i propagandowymi. Ostatni z nich odbył się dwadzieścia lat temu – 7. maja 1995 roku. Uczestniczyło w nim już zaledwie czterystu kombatantów, gdy wcześniej liczbę uczestników szacowano nawet na kilka tysięcy!!!. Dokładnie rok później, jeden z nich, Jan Andrzejewski napisał w swoich wspomnieniach:
(…) W trzecim tysiącleciu zlotów nie będzie. Nie będzie wojen i nie będzie kombatantów. (…)
I rzeczywiście – zlotów nie ma, pomnik tkwi zupełnie zapomniany, a zamiast kombatantów mamy weteranów wojennych – uczestników misji zagranicznych.
P.S Z kronikarskiego obowiązku warto wspomnieć, że ostatnio Lwówek Śląski wzbogacił się o kolejny obiekt narodowej pamięci – 25. września 2015 roku w budynku Nadleśnictwa Lwówek Śląski odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą podporucznikowi Tadeuszowi Nowobilskiemu, pseudonim „Chmura”, „Dzwon” – Cichociemnemu związanemu z naszym miastem.
Oprac. Robert Primke
Foto: Anna Jankowska, Robert Zawadzki