Lwóweckie obiekty militarne cz. III
Lwóweckie obiekty militarne cz. III
Czasy II Wojny Światowej. Typowane miejsca na schronienie przeciwlotnicze zostały odpowiednio przystosowane i wyposażone według opracowań i wytycznych. Kilka obiektów militarnych tego typu zachowało się do dnia dzisiejszego.
Średni bunkier obserwacyjny, był zlokalizowany w Lwówku Śląskim przy bramie wjazdowej na teren gazowni miejskiej (gazownia obecnie nie istnieje).
Luftschutzzellen- Splitterschutzzellen czyli Komórka przeciwlotnicza obserwacyjna typu Humerohr, firmy Humerohr Gmbh (była to NOWOŚĆ). Zakład miał swoją siedzibę w małej miejscowości Doberlug-Kirchrain w Brandenburgii. Firma wynalazła nowatorski proces wirowania do wytwarzania rur betonowych tak skuteczny, że osiągnęła sukces i posiada swoją licencję na całym świecie. Niemiecki patent Humerohr Rzeszy w 1924 roku został wydany w Republice Weimarskiej. Ta tak zwana Komórka betonowa, zbudowana jest z 3 części, każda bardzo dobrze zbrojona i lana płynnym betonem (cylinder, stożkowa czapa i drzwi). Drzwi są lekko zakrzywione i osadzone w stalowej ramie na prefabrykowanych zawiasach, całość przykręcona do cylindra. Perfekcyjne wykończenie spoin, wygładzone i malowane lub wapnowane komórki miały mieć bardziej przyjazny wygląd. Grubość ścianki 15 cm, grubość czapki 21,5 cm. Inny rodzaj Komórki ochronnej nazwany Splitter (od Dżazgi) przeciwodpryskowa produkowana w wersjach od 3 do 5 –ciu osób. Znane są także te największe aż na 7 osób. W latach 1941 i 1945 produkcja tego typu była bardzo powszechna na terenie całych Niemiec i częściach wschodnich okupowanej Polski. Lwówecki bunkier jest na 3 osoby. RL 3-39 / 153.
W ówczesnym czasie sprzedaż różnych typów była zależna od zatwierdzonych przepisów zgodnych z § 8 ustawy o ochronie przeciwlotniczej. Część z nich została wyposażona w perforowaną płytę i szczelinę.
Ciekawym obiektem militarnym i chyba jedynym w mieście jest bunkier zlokalizowany na terenie Nadleśnictwa Lwówek Śląski. Dlaczego akurat w tym miejscu? Jaką pełnił rolę? Konstrukcja tej budowli zbliżona jest do obronnego bunkra łączności dla jednej osoby.
Oprócz szkoleń z obrony przeciwlotniczej mieszkańcy miasta i okolic zapewne kilka razy korzystali, z tych obiektów pod koniec wojny. Na pewno w czasie zdobywania miasta, osoby które pozostały w centrum, schroniły się przed ostrzałami artyleryjskimi Armii Czerwonej w dniu 16 lutego 1945. Na podstawie udostępnionych materiałów przez autora wielu książek o tematyce II-go wojennej Macieja Szczerepę można stwierdzić, że schrony te były wykorzystywane.
Cytaty fragmentów materiałów lotnictwa Armii Czerwonej, które udało się wyszukać w archiwach rosyjskich.
„Radzieckie lotnictwo zapewne pojawiło się nad Lwówkiem Śląskim po 8 lutym 1945 roku (wypełniało zadania rozpoznawcze, wspierało wojska radzieckie w walkach w rejonie Lwówka, który został zdobyty 16 lutego). Może jakieś pojedyncze samoloty zwiadowcze na przełomie stycznia i lutego – na chwilę obecną brak potwierdzeń źródłowych.”
W dniu 8 lutego 1945 r. dowódca 3 Korpusu Lotnictwa Szturmowego wydał rozkaz swoim dywizjom, aby prowadziły rozpoznanie wojsk niemieckich, m.in. w rejonie Lwówka Śląskiego i Gryfowa Śląskiego. /Zapewne samoloty radzieckie poczynając od tego dnia pojawiły się nad Lwówkiem./
Starszy lejtnant gwardii Piotr Marczenko – dowódca eskadry w 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Gwardii – w dniu 12 lutego 1945 r. dowodzone przez niego samoloty myśliwskie ŁA – 7 wspierały wojska radzieckie w rejonie Bolesławiec-Lwówek Śląski-Złotoryja.
Lejtnant gwardii Nikołaj Kazakow – lotnik 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Gwardii. W dniu 14 lutego 1945 r. był w grupie lotników prowadzących rozpoznanie w rejonie Lwówka.
Major Paweł Dołżenko – dowódca 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Gwardii. Dowodzone przez niego samoloty Jak-3 w dniu 15 lutego 1945 r. wspierały wojska radzieckie walczące w rejonie Lwówka.
Opracował. Robert Zawadzki
Lwóweckie obiekty militarne cz.I
Lwóweckie obiekty militarne cz.II
Żródła; Przemysław Maćkowiak czasopismo Odkrywca, dok. arch. Maciej Szczerepa, fortyfikacje.pl,
fot. arch. Rosji, typy schronów i umocnień – internet, Bochum-Bunker,xn--untertage, fot. Robert Zawadzki
ZAPRASZAMY NA OTWARCIE „Lwóweckiego Schronu – miejsca spotkań regionalnych”