Eksponaty powiatu lwóweckiego – jest umowa
Eksponaty powiatu lwóweckiego – jest umowa
We wtorek 12 listopada w atrium Muzeum Śląskiego w Görlitz została sfinalizowana umowa przekazania eksponatów powiatu lwóweckiego. Heimatbund Löwenberg e.V. przekazało całą kolekcję w darowiźnie dla Muzeum Śląskiego w Görlitz. Chwilę później umowę o stałym wypożyczeniu kolekcji historycznych obiektów uroczyście podpisali Pani dyrektor Muzeum Śląskiego dr Agnieszka Gąsior i Dawid Kobiałka – Burmistrz GiM Lwówek Śląski . Wkrótce zbiory trafią do naszego miasta.
„Przez dziesięciolecia domowe kolekcje i lokalne salony historyczne służyły gromadzeniu wspomnień o Śląsku po II wojnie światowej i zachowaniu kawałka „starej ojczyzny” w „nowej ojczyźnie”. Ponad 80 takich kolekcji z meblami, przedmiotami codziennego użytku, książkami, archiwaliami, tekstyliami i wiele innych można znaleźć w Federalnym Instytucie Kultury i Historii Europy Wschodniej (BK).”
„Dużym wyzwaniem staje się jej utrzymanie. W większości przypadków opieka nad kolekcjami odbywa się na zasadzie dobrowolności przez pokolenie przesiedleńców. W miarę jak odchodzą, emocjonalne przywiązanie do tych pamiątek słabnie. Trudno jest znaleźć kolejne osoby odpowiedzialne za ich opiekę, czas i zasoby finansowe są ograniczone. Od lat pojawia się pytanie, kto będzie w przyszłości przechowywał te zbiory rozproszone po wielu krajach związkowych.”
„Wiele lokalnych salonów historycznych jest nadal prezentowanych, na przykład w lokalnych muzeach na zasadzie sponsoringu, które to zachodnioniemieckie miasta, gminy i powiaty przyjęły na rzecz grup wysiedlonych w okresie powojennym. Inne natomiast prowadziły własne małe sale wystawowe, jeszcze inne zostały zamknięte z powodu braku miejsca i personelu, niektóre zostały zdigitalizowane, a następnie zmagazynowane lub wchłonięte do bardziej ogólnych kolekcji. Sponsorowanie utrzymania tych zbiorów było na zasadzie miejsc przybycia, później często przekształcały się w partnerstwa z miejscami ich pochodzenia na polskim Śląsku. Dziś przedstawiciele Heimatstube często życzą sobie, aby pamiątki wróciły do miejsc, z których pochodzą, aby mogły zostać tam zachowane i wyeksponowane w dłuższej perspektywie. Chociaż w Polsce czasami istnieje duże zainteresowanie pamięcią o niemieckiej przeszłości Śląska często nie jest możliwe osiągnięcie porozumienia w sprawie darowizny.”
„W przypadku Heimatstube Löwenberg, Muzeum Śląskie w Görlitz przejmuje obecnie funkcję pomostową. Przez ponad 50 lat powiat Hanower był sponsorem zbiorów z historycznego pruskiego powiatu Löwenberg (Lwóweckiego), który istniał na Dolnym Śląsku do 1945 roku. Po zakończeniu sponsoringu w 2009 r. Heimatstube przeniosła się do tymczasowej siedziby w Ronnenberg/Empelde. Próby przekazania kolekcji Lwówkowi Śląskiemu przez Heimatbund Kreis Löwenberg e. V. jako dar nie powiodły się w 2021 roku.”
Na Foto poniżej: Henning Wätjen (Vorsitzender des Heimatbundes Löwenberg e. V.), Dr. Agnieszka Gąsior (Dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz), Robert Zawadzki (Prezes Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego), Dawid Kobiałka (Burmistrz G i M Lwówek Śląski), Julita Marchewka (Skarbnik G i M Lwówek Śląski).
„Na podstawie tych dwóch umów kolekcja Heimatstube Löwenberg powraca do regionu z ok. 4600 obiektów, którego historię opowiada. Kolekcja zawiera około 2 000 pocztówek i zdjęć, około 400 grafik i obrazów, bibliotekę z prawie 1600 tytułami z zakresu historii, literatury pięknej i historii lokalnej. Zbiory obejmują również literaturę historyczną, beletrystykę i literaturę lokalną, kompletne wydania historycznych gazet lokalnych, takich jak „Löwenberger Heimatgrüße”, „Boten aus dem Queistale” i „Iser-Gebirgs-Heimat”, archiwalia, plany miast i mapy. W kolekcji znajdują się tekstylia, ceramika i porcelana, szkło, przedmioty codziennego użytku i pamiątki, a także skrzynia kupców z Gryfowa Śląskiego z XVIII wieku.”
W działaniach i komunikacji pomiędzy władzami Miasta i Gminy Lwówek Śląski, przewodniczącym Heimatbund Kreis Löwenberg e. V. oraz Muzeum Śląskim w Görlitz istotną rolę odegrali prezes Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego Robert Zawadzki oraz państwo Inga i Werner Guderowie z Drezna, którzy od kilku lat zabiegali o sprowadzenie eksponatów do Polski. Podziękowania dla Wszystkich stron za udaną współracę.
„Skrzynia kupców Gryfowskich, cenna skrzynia zdobiona intarsją, jest jedynym obiektem, który początkowo pozostanie w Muzeum Śląskim w Görlitz. Zawiera ona ważne archiwalia, takie jak księgi protokołów, listy członków i księgi korespondencji od 1794 roku.”
Skrzynia z XVIII wieku będzie prezentowana od 13 listopada 2024 r. do 5 stycznia 2025 r. na wystawie stałej Muzeum Śląskiego w Görlitz.
Nasze działania.
W przyszłości kolekcja będzie profesjonalnie przechowywana i prezentowana w instytucjach publicznych w trzech miastach historycznego powiatu Lwóweckiego w Gryfowie Śląskim, Lwówku Śląskim i Lubomierzu.
Tekst zawiera informację prasową
Schlesisches Museum zu Görlitz
Brüderstraße 8, 02826 Görlitz
Verwaltung: Untermarkt 4
Zdjecia: Dr. Martina Pietsch, Robert Zawadzki
tłumaczenie tekstu z j. niemieckiego Deepl
Oprac. LTR